EĞİTİM PROGRAMI LİDERLİĞİ BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ KURSU
ANASAYFA | AMAÇ VE KAPSAM | PROJE EKİBİ | ETKİNLİKLER | BAŞVURU | KATILIMCILAR | İLETİŞİM
5-11 Nisan 2021 (Uzaktan Eğitim)
AMAÇ VE KAPSAM
Amaç
Öğretimsel liderlik, hedefleri açık hale getirme,
eğitim programını yönetme, ders planlamalarına rehberlik etme ve öğrencinin
öğrenmesini kolaylaştırma sürecinde müdürün görevlerine vurgu yaparken, eğitim
programı liderliği, eğitim programlarının odaklanacağı etkinlikler içinden en
değerli olanların seçilmesini, bu temel öğrenme görevlerinin açık hale
getirilmesi sürecinde öğretmenleri merkeze almaktadır. Ho (2010) alandaki
çalışmalardan hareketle, geleneksel anlayışta vurgulanan öğretmenlerin programın
kullanıcıları rolünün program liderleri olarak değişmesi gerektiğini ifade
etmektedir. Öğretmenlerin program liderleri olarak görülmediği, programla ilgili
kararlarda geri planda tutulduğu okullarda programlar; sınıf ortamındaki öğrenme
ve öğretme etkinliklerinin karmaşık yapısına yardım edemez ve okul yönetimi ve
öğretmen arasındaki bağın kopmasına neden olur (Ho ,2010). Her iki durum da
eğitimde istenen hedeflere ulaşılmasına ve özellikle öğretmenin kendini
geliştirmesine engel teşkil edebilecek durumlardır.
Liderlik becerilerinin toplum hayatındaki öneminin yeterince açık olması,
her kademede liderlik beceri ve yetkinliklerine olan vurgu bu çalışmanın önemini
ortaya koymaktadır. Tüm öğrencileri kapsayan ve pozitif öğrenme kültürünü ön
plana çıkaran bu anlayışta, bilgiyi uygulamaya dönüştürme, bireysel ve sosyal
sorumluluk alabilme, diğer insanlarla bir proje çerçevesine bir araya gelme,
sorunları analiz etme ve çözüm önerilerini paylaşma, sadece sınıf için değil
yaşadığı sosyal çevre için de etkinlikler düzenleyebilme yetkinlikleri
geliştirme amaçlanmıştır. Lisansüstü öğrencileri, sosyal çevre için sorumluluk
alma konusunda isteklendirme, eğitsel otobiyografi ve öz-bilinç geliştirme
konusunda farkındalık yaratma ise diğer amaçtır.
Kapsam
Özellikle yurt dışında birçok lisansüstü
eğitim programlar farklı isimlerle liderlik becerilerinin geliştirilmesine vurgu
yapmaktadır. Özellikle ASCD, okulların neden eğitim programı liderlerine
ihtiyacı olduğunu açıklarken, gelecekteki liderleri geliştirmek ve güçlendirmek
için fırsatlar sunmayı, sürekli mesleki gelişimi sağlama ve işbirliğini
artırmaya vurgu yapmaktadır. Öğrencilerin neyi bilmesi ve neyi yapabilmesi
gerektiği konusunda netlik sağlaması ise belirtilen diğer faydadır (Weber,
2019). Bu projede; etkin program liderinin görevleri; öğretim programını
paydaşlara göre uyarlama, bir eğitim programı ekibi oluşturma, öğretmenler,
veliler ve okul topluluğu arasında ilişki kurma ve değişimi sürecini planlama ve
yönetme olarak görülmektedir.
Etkinlikler kapsamında öncelikle eğitim programı
liderliğinin kuramsal boyutuna odaklanılarak, currere yöntemi ve eğitsel
otobiyografi ve tasarım yoluyla anlama (UbD) kavramları açıklanacaktır. Bu
yaklaşımlar eğitim programları alanında programını hayata geçirilmesi sürecinde
bireyin etkin bir şekilde kendi anlamlandırma sürecine yoğunlaşmasını ve
tasarımın gücünden faydalanmasını içerir. Etkinliklerin kapsamında bulunan diğer
bir konu başlığı ise sosyal sorumluluk ve gönüllülüktür. Katılımcılarda bireysel
olarak yetkinlik geliştirmenin yanında bu tür projelere gönüllü katılım ve
liderlik teşvik edilecektir. Öğretim ve öğrenme liderliği başlığı altında model
öğrenci olarak öğretmen, öğretim liderliği ve tasarım yoluyla öğretim
konularında merkeze alınacaktır.
Etkinlikler sürecince katılımcıları aktif kılacak
strateji ve yöntemler seçilecek, programın temel amaçlarından biri olan pozitif
bir öğrenme ortamı oluşturulmaya çalışılacaktır. Eğitsel otobiyografi,
müzakereci konuşma, işbirliğine dayalı yöntemler ve proje bazlı düşünme temel
öğrenme-öğretme yöntemleri olarak kabul edilmiştir.
Yabancı uyruklu araştırmacıların sürece katılımı ile farklı eğitim
anlayışlarının bir araya gelerek etkileşimi sağlama ve uluslararası eğitim
liderliği konusunda işbirliği amaçlanmıştır.
Etkinliğin yaygın etkisini artırma için,
katılımcılarla proje web sayfası ve facebook kanalları aracılığıyla bilgi ve
belge paylaşımı yapılacaktır. Bu kapsamda örnek okuma parçaları, örnek
uygulamalar ve video görüntüleri paylaşılacaktır. Etkinlik süresince yazılacak
olan eğitsel otobiyografiler, müzakereci konuşma örnekleri hem sosyal medyada
hem de internet sitesinde paylaşılacaktır. Ayrıca etkinlikler hakkında
katılımcıların görüşlerini yansıtmak amacıyla ekte verilen taslak yarı
yapılandırılmış görüşme formu kullanılacaktır. Ayrıca eğitsel otobiyografi
örnekleri de analiz edilecektir.
Prof. Dr. Oktay AKBAŞ
Kırıkkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi
Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim ABD
e-mail adresi: oktayakbas@hotmail.com